Silver Rocket

Komunisti – Dlouhá zima

Aran 6. 7. 2011

Tohle je celý nějaký podezřelý: divnej název, deska plná coververzí (navíc takovejch, že z toho většinou ani nejde poznat originál), v podstatě neregulérní kapela, která ani nehraje živě… Moc to nezapadá do žádný škatulky. Takže to stáhneme, zběžně poslechneme a napíšeme na internet, co si myslíme. Cože – ono to vychází na vinylu??? No to se posrali, ne? Je tady milión kapel, který by si to přece zasloužily víc!

Komunisti jsou pro mě dokonale fungujícím lakmusovým papírkem konzervativnosti „scény“. Přes všechnu proklamovanou alternativnost, nezávislost, DIY a já nevím co všechno ještě, jsme často jen takovej normální spolek maloměšťáků – akorát posloucháme „jinou“ muziku. Nejsem výjimka; ani náhodou. Máme „kontroverzní“ názory, ale neříkáme je těm, komu jsou určený. Jsme děsně DIY, ale když na to přijde, spolupracujeme s každým. Jedeme si to svoje pořád dokola. Předstíráme zájem o to, co říkají druhý, ale je to jen taková póza. Víme všechno nejlíp a nevidíme za humna. Jsme nejlepší kámoši a píšeme plamenný výzvy, ale zazdíme si navzájem koncert, žádnej problém. Jsme „scéna“, ale každýho zajímá na prvním místě hlavně ta jeho/její kapela.

Jsme prostě normální lidi.

„Dlouhá zima“ je parádní a důležitej pokus. Není to regulérní deska a proto je to skvělá deska. Není to regulérní kapela a proto je to skvělá kapela. Celá nezávislá komunita je někdy těžce konzervativní a vzít skladby toho nejrevolučnějšího proudu – HC / punku – a zasadit je do popovýho rámce je poučnej experiment po všech stránkách. Nedávno jsem zjistil, že udělat dobrou coververzi je těžší než udělat dobrou vlastní skladbu – a Komunisti tady ani jednou nešáhli vedle. Vrcholem alba je bezesporu „Naše město“ od Svobodnýho slova, ale všechny tracky spojuje podobnej rukopis a zvuk, takže „Dlouhá zima“ působí paradoxně mnohem víc uceleně, než řada „normálních“ desek. Líbí se mi taky, že za albem je cejtit spousta práce: Komunisti k převzatejm skladbám přistoupili s velkým respektem, pokorou a pečlivostí. Myslím, že všechny kapely, jejichž věci na „Dlouhý zimě“ vyšly, můžou bejt hrdý. I když kokoti v recenzích skoro nikdy nenapíšou správně název Gnu, hehe... 

Co s tím, když kapela (která ani navíc není „kapela“) poruší zaběhnutý kolečko „zkoušky – koncerty – studio – deska – další koncerty“? Co když někdo zpochybní povinný atributy undergroundu jako třeba levičáctví nebo ateismus? Co s tím, když si někdo místo nadávání na zlý média najde informační zdroje, který víc vyhovujou jeho pohledu na svět? Co máme dělat, když to vyjde na vinylu?

Já sám nevím, jen se ptám… A poslouchám u toho Komunisty.