Silver Rocket

Grails – Deep Politics

Aran 3. 3. 2011

Grails. Kapela, která vychrlí snad každej rok aspoň jednu fantastickou nahrávku. Jak říká @Sadamek_ „K tomuhle neumím bejt kritickej.“ Ani já ne. Grails jsou z mýho pohledu naprostej zvukovej unikát. Zatímco většina ostatních kapel svůj sound postupně buduje a rozvíjí (v ideálním případě), Grails jako by pokaždý začínali s úplně čistým stolem. Vždycky jim z toho vyjde něco trochu jinýho, ale taky je vždycky poznáte po několika úvodních vteřinách. Fakt teď nedovedu jmenovat žádnou druhou kapelu, která se na svejch deskách pokaždý posune o tolik světelnejch let dopředu.

„Deep Politics“ je znova svět sám pro sebe. Originální struktury skladeb, hypnotickej labyrint, nepřekonatelná zvuková architektura. I když budete Grails poslouchat v narvaným metru nebo na tichý polní cestě, nakonec se stejně ocitnete v JEJICH světě. Neexistuje, že by vaše realita zastínila jejich vizi. Klikatý pramínky jednotlivejch nástrojovejch linek se sbíhají a zase dělí, o kus dál si sám pro sebe něco tiše mumlá klavír, čas od času se všechno zase sleje do mohutnejch motivů akustický kytary… Při tom všem vás ale Grails neukecávají žádnou intelektuální clonou nepochopitelnejch narážek: je to vlastně pořád krásně srozumitelná muzika, v který se lze orientovat. Žádnej zauzlovanej arty experiment.

Jediná kapela, ke který se Grails odvážím přirovnat, jsou Pink Floyd (a dovedu si představit, jak je snadný nad nima ohrnovat nos). Spíš než cokoliv z muziky mně ale napadá jiný srovnání – Grails jsou jako Sandman. Sandman je geniální komiks Neila Gaimana, kterej má podobný účinky jako desky Grails. Taky se nedá „číst“ a vnímat tradičním způsobem; je v něm spousta odboček a zdánlivě nesouvisejících příběhů, který se ale všechny nakonec pomalu slejou do překvapivýho vyústění. Musíte bejt citlivý na nenápadný náznaky, pamatovat si znamení, nebát se nechat se strhnout. Mít oči a uši otevřený a počítat s tím, že to stejně nebude stačit… Protože nejste pánem příběhu, jste jen účastníkem velký hry.

Tahle muzika je úplně nejdál. Naprostej unikát. Grails = géniové.

Grails: http://www.grailsongs.com/