Silver Rocket

Christy and Emily - No Rest

Aran 18. 10. 2010

Pořád se nemůžu rozhodnout, ale do konce prosince mám ještě dost času. „No Rest“ od Christy and Emily, „Heaven´s Alright“ od Paramount Styles nebo „This Alone Above All Else In Spite Of Everything“ od Boduf Songs. Hodně bych se divil, kdyby na konci roku 2010 bylo na prvním místě mýho žebříčku v položce „deska roku“ něco jinýho než jedno z těchle tří alb. A je pravda, že s nástupem podzimu se dost zvedají šance Christy and Emily

O Christy and Emily jsem se poprvé dozvěděl v létě 2009, kdy mi Bourek psal, jestli by Aran Epochal nemohli hrát jako předkapela nějakejch dvou holek z Brooklynu, kterejm tady zařizovala pár koncertů naše kámoška Daphne. Odepsal jsem - Jasně, proč ne, žádnej problém. No a koncert Christy and Emily na 007 mě pak dost uzemnil. Jedna holka (Emily) je klasicky vzdělaná pianistka, druhá (Christy) je naopak kytarovej samouk, co se naučila hrát podle skladeb Metallicy. A jak jim to zní dohromady? FANTASTICKY. Christy and Emily si vás obtočí kolem prstu, zhypnotizujou vás, začarujou… Jejich zvuk je až nebezpečně návykovej. Kytarová linka většinou drží základní kostru skladby, klávesy a piano do toho malujou zláštní tóny a motivy - a nad tuhle magickou krajinu se najednou vynoří krásnej dvojhlas. Ano, připomíná to hodně Yo La Tengo a někdy třeba Black Heart Procession, ale tvrdím, že hudební chemie mezi Christy a Emily je úplně jiná, než souhra v kapele.

„No Rest“ je bezesporu to nejlepší, co kdy natočily. Většinu skladeb si budete zpívat už při druhým poslechu – ale ne proto, že by to byly nějaký vlezlý cukrový popěvky. Vůbec nechápu, jak takovou krásu mohly stvořit ty dvě nenápadný, tichý holky, který tenkrát přijely na konci léta na 007. A i když si tu desku neseženete a nepůjdete ani na koncert, určitě si někde aspoň stáhnete skladbu „Guava Tree“, což je nejdojemnější písnička (poslouchejte ten text!!!), co jsem slyšel za poslední roky. Tak. Christy and Emily hrajou 23. října v Praze na Dobešce před Farinou a Brokawem, o den pozdějc v Jindřichově Hradci v Baru 69.

Christy and Emily: www.myspace.com/christyandemily