Silver Rocket

Harvestman - In A Dark Tongue

Aran 12. 7. 2010

Když sestoupíte až ke kořenům světa, uslyšíte tam tuhle desku. A když se vyšplháte až na ledovou střechu naší planety, bude tam znít právě tohle album. „In A Dark Tongue“ od Harvestman je dokonalej hudební ekvivalent Zemanovy „Cesty do pravěku“. Plujete po neznámý řece a s každým metrem se dostáváte dál a dál do minulosti. Proud je stále prudší, obloha se zatahuje – až se doplavíte na úplnej konec/začátek, kde se právě formujou síly, který budou v následujících tisíciletích utvářet hory, údolí, oceány a světadíly. A do toho zakvílí kytara Steve Von Tilla – v ten moment víte, že JSTE. Že jste, existujete, dejcháte, že se  stejně jako další miliardy lidskejch termitů podílíte na historii Země.

Alba, který Steve Von Till z Neurosis natáčí pod vlastním jménem – to je hypnotickej temnej folk s uhrančivou sílou. A desky, který vydává pod názvem Harvestman? To je hold mořskejm proudům, hlubokejm jeskyním, úzkejm horskejm soutěskám. Hudební pocta Matce Zemi. Na „In A Dark Tongue“ pomáhají Von Tillovi například Alex Hall z Grails a Al Cisneros z Om, což samo o sobě zaručuje, že deska totálně vybočuje ze všech možnejch stylovejch označení a škatulek. Harvestman nabízí mohutný kytarový motivy vetknutý do původně prázdnejch ambientních prostorů; mocný zvukový koláže, umístěný na holejch úbočích horskejch velikánů. Ale je to především krásná a trochu překvapivě i srozumitelná muzika, žádnej samoúčelnej experiment. Skladby z „In A Dark Tongue“ si lze zapamatovat stejně snadno jako třeba tracky z fantastickýho Von Tillova posledního alba „A Grave Is A Grim Horse“.

Pokud v přírodě hledáte únik od stresu a shonu civilizace, od všeho toho šílenýho apokalyptickýho tempa (já to tak dělám…), tohle album vás totálně rozebere. Při jeho poslechu se vám automaticky vybaví vaše osamělý výlety mimo všechny turistický trasy, na tváři ucejtíte vítr, nohy vám ochladí potok schovanej v prastarým lese. Mír, rovnováha, horizont. Vůbec si nedovedu představit, jak bude znít živý provedení týhle monumentální krásy, ale tají se mi dech, jen na to pomyslím. Steve Von Till bude hrát 22. července na hradě Točník a koncert bude složenej jak z akustickejch a zpívanejch věcí, tak z tracků Harvestman. Prostředí starýho hradu je snad jediným místem, který nabízí prostor adekvátní síle týhle muziky. Uvidíme se tam.