Silver Rocket

New Model Army - No Rest For The Wicked (1985)

Aran 17. 2. 2010

4 o'clock in the morning,
Still we cannot sleep
Turning over
Turning round
Twisting in our sweat
They say there is no rest for the wicked ones
Dear god - what have we done?

Tohle je temná deska, zlověstná basa ční v mixu nad vším ostatním, do toho apokalyptický bicí a nenápadná, úsporná kytara. Po svým způsobem „nevinným“ debutu to je docela šok. New Model Army po „Vengeance“ přestoupili k EMI (hahahahaaaaa!), kde se asi nestačili divit: na albu není jedinej HIT v tom pravým NMA slova smyslu (samozřejmě kromě „No Rest“ – o ní pozdějc), zato spousta divnejch nepravidelnejch rytmů a výletů do novejch zvukovejch krajin. Začneme třeba s „Better Than Them“ – akustickej základ, nepochopitelný bubnování a skvělej text i melodie o tom, jak si myslíme, že jsme lepší než ty, co podle nás nejsou cool. Hodí se to občas na nás na všechny. Já, ty, oni, my, všichni. Nádherná verze je na živáku „Raw Melody Men“. Pak třeba „The Attack“ – další skladba, založený na akustický kytaře, která ale má neuvěřitelnou dynamiku.

„No Rest For The Wicked“ je plná války. Je to nejbojovnější deska New Model Army, ideologicky naprosto přímá a srozumitelná. Málo metafor, spousta jasnejch sloganů. Tohle je album do první linie, kde není čas na žádný vytáčky: Jseš v tom s náma? Tak jedeme. Nejseš? Tak vystup, nemáme čas.

Čímž se dostáváme ke klíčový skladbě desky: „No Rest“. Na koncertech s ní NMA občas končí, je to jedna z nejdůležitějších položek jejich setů. Zlověstná kytarová předehra, skvělá melodie, naprosto diktující basa... Podle mě dokonalej punk. Podívejte se na to video dole. Justin má vlasy s prominutím jak pičus, na sobě nějakou šílenou rytířskou košili NÁHODOU roztrženou přesně tak, aby mu byla vidět kérka. Tehdejší basák Stuart Morrow vypadá, jako by ho právě propustili z Bon Jovi. Rob za bicíma? Ten se ani nepohne – jako nějakej keltskej druid. Ale MAKÁ jim to nehorázně...