Silver Rocket

New Model Army – Vengeance (1984)

Aran 4. 2. 2010

Mám rád debuty. Je v nich strašná síla a většinou i krásná čistota. První album The Cure, první deska Fugazi, debut The Smiths... Ale moje nejoblíbenější první album všech dob? „Vengeance“ od New Model Army. K NMA jsem se dostal přes „Impurity“, ale hned potom jsem si sehnal „Thunder And Consolation“ a právě „Vengeance“. Pamatuju se, že jsem to měl nahraný na obou stranách šedesátky kazety a ve walkmanu jsem to jel pořád dokola.

Klíčová skladba desky? Pochopitelně titulní track. Mám husí kůži pokaždý, když si to zase pustím. „Vengeance“ je o fašounech, který se po druhý světový válce schovali všude možně po Jižní Americe – a Justin (tenkrát ještě Slade The Leveller) v tomhle textu opěvuje braní zákona do vlastních rukou:

„Escaped the net in '45, hiding out in South America
Protected by money and powerful friends
Hoping the world has forgotten by now
All the things that you did in the Nazi Death camps
The people that you tortured and killed
You can live you life in expectant fear
Sure some day you'll be made to pay

I believe in justice
I believe in vengeance
I believe in getting the bastard!“

Dokonalý. Mluví mi to z duše stejně ve čtyřiatřiceti jako v sedmnácti. Skvělá verze tohohle tracku je na akustickým živáku Justina „Big Guitars In Little Europe“, ale původní track je neuvěřitelně naléhavej ve svý čistotě a v odhodlání. Je to jedna z těch skladeb, který byste si pustili před rozhodující bitvou vašeho života. Zbaví vás strachu, naplní vás sílou a vírou. Jo, jsou to všechno velký slova, ale těma se v souvislosti s New Model Army prostě nedá šetřit.

Další perla desky – „Smalltown England“. Geniální text o malým životě v malým světě malejch šedejch měst. Všechno jede ve stejným rytmu a kdo ten rytmus poruší, je automaticky podezřelej. Typickej Robův pochodovej beat, minimalistická basa s kytarou, nasranost kape z každý noty. A refrén, fantastickej refrén:

Is it a crime to want something else?
Is it a crime to believe in something different?
Is it a crime to want to make things happen?

„Vengeance“ je až na malý výjimky jen kytara, bicí, basa a hlas. Na dalších nahrávkách už NMA použili další nástroje, tohle je ale základ, z kterýho to pořád celý vychází: skvělá mladá kapela s ohromnou porcí energie a chutí něco říct. I believe in justice!

Příště: „No Rest For The Wicked“ očima Torra