Silver Rocket

Polite Sleeper – Lake Effect

Aran 7. 10. 2009

Ne, tohle není fér. Totální podzimní heartbreak jsem si letos schovával jen pro nový Black Heart Procession (BHP nezklamali: „Jsem lapen,“ jak psával Míra Pátý ve svejch legendárních minirecenzích), ale nečekal jsem, že mě do kolen dostanou ještě další dvě desky: „Lake Effect“ od Polite Sleeper„Laughing Boy“ od Matteah Baim. Jak se mám teď vší tou melancholií brodit, když mám před sebou několik měsíců totálního nasazení?


No nic, zpátky k muzice. Na „Lake Effect“ jsem se těšil dost, protože „Seens“, debutový album Polite Sleeper, byla „povinnost“ (dneska si asi budu hodně pomáhat Mírou Pátým). Ale musím se přiznat, že na novince jsem v žádným případě nečekal tak obrovskej skok... Myslel jsem si, že zvuk tohohle tria mám víceméně „přečtenej“ a že mě tam nic až tak nepřekvapí. Částečně to tak je – akustická kytara, bicí i piáno jsou tam, kde byly i na „Seens“ – ale klukům z Polite Sleeper se tentokrát povedlo napsat fantastický písničky.To je samozřejmě strašně banální sdělení, ale já fakt nevím, jak jinak to ještě přiblížit. Zkusím to takhle: atmosférou mi „Lake Effect“ připomíná „Bed Is In The Ocean“ od Karate (vzpomínáte na tuhle klasiku?), zvukově to jsou trochu Sebadoh. A nemůžu si pomoct, pořád tam někde za zdánlivě klidnější fasádou cejtím nervózní proud energie, kterej zdobil The Yellow Press. Jsou to dost protikladný informace/vlivy, ale víc sloužit nemůžu. Polite Sleeper navíc moc nehrajou na sloka/refrén/sloka/refrén, jejich skladby jsou rytmicky i akordově dost specificky členitý, aniž by ale ztrácely spád. Ve výsledku to vytváří strašně zajímavou atmosféru. Je třeba „From Waiting List To Walk In“ lyrickej ploužák, nebo v rámci desky energická vypalovačka? Neumím odpovědět. Každopádně jsou to hodně zvláštní písničky.

Je to fantastická, něčím neuvěřitelně „blízká“ deska. Jako když vám někdo rozumí i na dálku a beze slov. Tenhle podzim ještě bude náročnej...

Polite Sleeper můžete vidět 12. října v Rubínu po boku Havana Klub.

Polite Sleeper: www.myspace.com/politeslee…