Silver Rocket

Drive-by Truckers: jižanský zlato

Bourek 10. 8. 2005


Tahle kapela už doma dávno neni žádnej androš. Přesto jejich desky v Evropě seženete hodně těžko (možná vůbec) a o tom, že by do svejch sporadickejch miniturné po starým kontinentu zařadili něco trochu víc na východ než je Belgie, si taky zatim můžem nechat zdát. Nejspíš je to tim, že muzika Drive-by Truckers je málo trendová, možná až příliš americká a celá kapela je na poměry i toho alternativního šoubyznysu až moc autentická.Už ani nevim, jak sem se k nim dostal. Ale když jsem poprvý slyšel desku Decoration Day (2003), tak bylo jasno. Tahle kapela se mnou dělala věci, jako už dlouho žádná ne a trvá to do teďka – když poslouchám některý jejich skladby, dělá se mi na rukou husí kůže, jak se mě ty věci dotýkaj. Naprosto upřímně si myslim, že tohle je jedna z nejlepších současnejch kapel.

Je jich pět – zpěvák a kytarista Patterson Hood, kytaristi Mike Cooley a Jason Isbel, basačka Shonna Tucker a bubeník Brad Morgan. Je jim kolem čtyřiceti a nejsou to žádný modelové. Ve svejch skladbách vyprávěj ryzí, přesvědčivý a temný příběhy americkýho jihu. Jejich koncerty bejvaj dlouhý a prej sou to hodně silný zážitky. Publikum je miluje. Kritika na ně nedá dopustit. Drive-by Truckers sou už pár let jako zjevení, protože dokázali dát novej rozměr jižanskýmu rocku, aniž by jenom na chvíli zasmrádli trapností revivalovýho kopírování. A s každou svojí deskou sou – navzdory všem rockenrolovejm klišé - lepší a lepší.První věci nahráli v roce 1996, ale vydali je na 7“ singlu až o dva roky pozdějc, prakticky společně s debutovou deskou Gangstabilly, nejvíc countryovou nahrávkou v diskografii. V roce 1999 vydali druhou desku Pizza Deliverance (nahráli jí u Pattersona Hooda v obejváku) a následující nepřetržitý koncertování vyvrcholilo zábavnym živákem Alabama Ass-Whuppin (2000). Drive-by Truckers byli v tý době v podstatě undergroundovou kapelou, ten pravej průlom přišel až v roce 2001, kdy vydali dvoudeskovej opus Southern Rock Opera – silně autobiograficky zatíženej portrét současnýho americkýho jihu a zároveň velkou poctu kapele Lynyrd Skynyrd.

Drive-by Truckers si dokonale definovali svůj styl – nevýrazná, ale přesná a spolehlivá rytmika drží podivný poloriffy tří zastřenejch a důmyslně propletenejch kytar, ze kterejch žádná v podstatě nehraje nic pořádnýho (až na výborný sóla) a hlavně skvělej a naléhavej zpěv Pattersona Hooda, kterej má hodně zvláštní a výraznej hlas. Desky Decoration Day (2003) a Dirty South (2004), který vyšly (stejně jako reedice všech předchozích alb) na countryrockovym labelu New West Records jsou naprosto precizně dotažený ve všech detailech a v podstatě každá skladba z nich je nejenom hit, ale hlavně skvěle napsaná písnička – a vo to de u Drive-by Truckers předevšim.

www.drivebytruckers.com - skvělý a nabitý stránky, kde mimo jiný najdete komentáře k jednotlivejm písničkám, samozřejmě texty, recky...
www.newwestrecords.com - label New West Records