Silver Rocket

GvsB – "You Can't Fight What You Can't See" očima Bourka

Bourek 10. 2. 2009Určitě už jsem to někde vykládal, ale tahle moje zkušenost je pro můj vztah ke Girls Against Boys (jak se řiká) signifikantní. To bylo totiž tak, milé děti: když se před mnoha a mnoha lety začali Emems motat kolem Silver Rocket, a Silver Rocket kolem Emems, často mezi řečí padalo přirovnání ke dvěma kapelám – The Fall a Girls Against Boys. Skoro se tomu nechce věřit, ale tenkrát jsme ještě nedokázali stáhnout jakoukoliv desku na tři kliknutí, a fakt je, že GvsB jsme, jako spoustu jinejch podstatnejch věcí, znali sotva podle názvu. Kluci z vesnice, to byla poctivá tabula rasa a ne nějaký chytráci z internetu.

Na koncert do Futura jsem v říjnu 2002 šel jako pole neorané, neslyšel jsem od GvsB nic. Nikdy jsem ale nezažil nic takovýho, jako když začali hrát. Najednou mi přišlo, že tuhle kapelu znám odjakživa a jejich hudba byla tu jednu hodinu mojí součástí, jako já její. Každej riff, každá melodie, zvuk i rytmus mi byly ne povědomý, ale důvěrně známý, každou sloku nebo refrén jsem v tu chvíli dokázal předpokládat, věděl jsem, co kdy příde, jakej nástup a změna. Byl to naprosto transcendentní zážitek. Ne, že někomu porozumíte, tohle bylo jako hackerskej útok na váš mozek, trojskej kůň. Strašně špatně se to popisuje, výsledkem je ale (jednostrannej) vášnivej vztah, kterej se s každym poslechem vrací.

You Can't Fight What You Can't See jsem si z desek Girls Against Boys koupil jako první, ale nejenom proto jí mám z celý diskografie nejradši. Když si to tak v hlavně přerovnávám, příjde mi tohle album nejvíc nad věcí (jakkoliv je laťka nadhledu v případě GvsB hodně vysoko) a tim pádem nejzábavnější. Je to party deska, kdykoliv si jí v práci pustim, mám okamžitě pusu od ucha k uchu, přestávám pracovat, ruce nad hlavu, okamžitě vstávám od stolu, začínám drbat na pověstnou air guitar (jako todle dělám fakt už málokdy) a útržky textů prokládám výkřiky obdivu... "Pussycat... ckrávo.... what's new... to je kurva nejlepší kapela na světě...! atd."

Nebudu to tady rozebírat skladbu po skladbě (Tyvoe BFF? Podle mě jedna z vůbec nejlepších pecek všech dob!), zbožňuju to a cenim jako nedělitelnej celek. Jestli jsou pro vás Girls Against Boys nový, máte dvě možnosti – začít timhle, zamilovat se hned a všechno ostatní bude mít rádi, ale už to nebude jako poprvý... nebo jít opačně, chronologicky, tak jako já jsem nešel. Pak vás čeká všechno to, co Záhoř naznačoval... Začnete příjemnym polibkem a vrchol bude... no VRCHOL, piči!Nineties vs. Eighties + Tropics Of Scorpio očima Joba: www.silver-rocket.org/nejk…
Venus Luxury No. 1 očima Arana: www.silver-rocket.org/nejk…
Cruise Yourself očima Töhötöma: www.silver-rocket.org/nejk…
House Of GVSB očima Stryikera: www.silver-rocket.org/nejk…
Freakonica očima Arana: www.silver-rocket.org/nejk…