Silver Rocket

Insania - Rock n´ Freud

Aran 7. 10. 2008

K Insanii cejtím velkej respekt už od dob, kdy se mi o vlastní kapele mohlo jen zdát. Pamatuju si, že jeden z prvních českejch vinylů, co jsem si po roce 1989 koupil, byl dvanáctipalec "New Insanity" od Skimmed, což bylo death/grind alter ego Insanie. Brutálně rychlá muzika mi úplně učarovala. Ze Skimmed se pak znova stala Insania a já jsem sledoval cestu týhle kapely celejma 90. letama až do dneška. Některý desky si mně nacházely s větším nebo menším zpožděním, ale vždycky jsem se snažil k nim dostat.

Loni pak vyšlo CD "Rock n´Freud", který se letos dočkalo i vinylový verze. A mně spadla čelist. Když pominu obal, se kterým se totálně míjím, musím říct, že tohle album nemá chybu. Osobně bych sice uvítal špinavější zvuk (myslím, že kdyby Insania natočila album s Yozem, byla by to česká rocková deska desetiletí), ale to je moje dlouhodobá úchylka. Na "Rock n´Freud" je nicméně řada momentů z kterejch spolehlivě běhá mráz po zádech: třeba hned druhá "A budiž tma!". Geniální a maximálně účinná práce kopáku, hypnotická atmosféra, gradace v každý sloce, skvělej text... "Roznětky noční oblohy" v podobě létavice se prostě jen tak nezbavíte. V hlavě zůstane a svítí. Jako Killing Joke v nejlepší formě a bez Colemanovy sebestředný pózy.Hodně diskutovaným novým prvkem ve zvuku Insanie jsou docela výrazný klávesy, který na první poslech překvapí snad každýho, kdo zná starší desky. Jenže třeba "Je mrtvá" by byla bez klávesovejch linek poloviční. Osobně taky moc nevěřím na tzv. silný melodie v tvrdý muzice, ale Insanii to nadšeně žeru se vším všudem. I kvapík "Večer, kdy Freud zpíval basem" je díky výrazný melodii pestrej od začátku až do konce. Polyho riffy diktujou a některý jeho slovní obraty prostě z hlavy nevyženete. A vůbec - textovej vesmír Insanie je pozoruhodný místo a Poly vám coby průvodce tímhle zvláštním tmavým prostorem nechává dost volnýho vzduchu pro vaše vlastní variace. Což je vždycky inspirující.

Myslím, že spousta lidí ani netuší, jakej poklad Insania vlastně je. Kapela, která si jde tvrdohlavě svojí cestou, která má vlastní zvuk a která dokáže navodit naprosto magickou atmosféru. Insania jsou podle mě český Voivod - prostě kapela, která měla a má HODNĚ co říct v každý fázi svý cesty.

MySpace: www.myspace.com/insaniamus…
LP si můžete objednat třeba tady.