Silver Rocket

A Storm Of Light – And We Wept The Black Ocean Within

Aran 11. 8. 2008

Josh Graham, mozek a tvůrce vizuální prezentace Neurosis, je tady s dalším hudebním projektem: po Red Sparowes a Battle Of Mice rozjíždí tentokrát kapelu s názvem A Storm Of Light. Debutová deska (pochopitelně na Neurot Recordings) se jmenuje „And We Wept The Black Ocean Within“ a jejím tématem jsou – ano, oceány.

Srovnání s Red Sparowes se stejně nevyhneme, tak na to pojďme hned na začátku: oproti RS jsou A Storm Of Light rozhodně víc o síle. Někdy až překvapivě. Ale bacha – zní to skvěle! Zatímco opusy Red Sparowes se rozjíždějí s rozvahou a přes různý tajemný okliky se dostávají do velkejch erupcí, A Storm Of Light vás přikovají k zemi (nebo spíš k mořskýmu dnu) hned od začátku. Velkou měrou se na tom podílí i Joshův temnej vokál. Kdybych měl jmenovat jednu kapelu, ke který mají A Storm Of Light nejblíž, vybral bych si asi Cult Of Luna – je tam cejtit stejná monotónní (v dobrým slova smyslu!) energie, stejnej ponor do riffů, stejnej pocit… Ale na mnoha místech znějí A Storm Of Light skoro jako Neurosis z poslední desky. Každopádně současná inkarnace Joshova muzikantskýho ega je rozhodně nejdrsnější v celý jeho kariéře.Mám taky rád desky, který svým názvem evokujou divný věci a „And We Wept The Black Ocean Within“ je přesně ten případ. Člověk k tomu už od začátku přistupuje s vlastním obrazem v hlavě a ten pak případně tvaruje podle zvuku alba. A Storm Of Light mi tak připomínají nějakou zapomenutou, zrezivělou ponorku, který se ztracená všem radarům a sonarům plouží těsně u dna. Nevyplouvá nahoru, nemá žádnej cíl. Jen bezcílně křižuje oceány a pomalu se stává spíš živočichem než lidským výtvorem. Nikdo ji nepostrádá. Nikdo o ní neví. Motory jsou línější a línější, posádka žije ve vlastním přízračným světě, v kterým si námořníci povídají spíš s rybama než s ostatníma členama posádky… Nad sebou obrovský vodní prostory. Je den a nebo noc? To nikdo neví, u mořskýho dna je pořád černo.

A Storm Of Light není příjemný poslouchání. Je to album, který člověka ovine jako chapadlo chobotnice, a který pořád zesiluje stisk. Myslím, že Josh konečně našel to, co hledal. A Storm Of Light budou hrát 12. září na Sedmičce spolu s Gospel Of The Future.

MySpace: www.myspace.com/astormofli…