Silver Rocket

Pondělí 27. 9. 2021 - Praha - Underdogs'

Insect Ark (USA) · UKWLT

Pečlivý průzkum těch nejspodnějších (a také řádně kalných) hudebních vod: taková je každá další deska Insect Ark, projektu, který nastartovala Dana Schechter v roce 2011 po rozpadu kapely Bee and Flower. 27. září v pražském Underdogs se Insect Ark představí ve své nejsyrovější podobě – tak, jak ho zachycuje čerstvé EP „Future Fossils“: jen Dana a temné království hypnotických zvuků. Předskakovat bude UKWLT, jehož kazetový debut „Remedios“ vyšel v roce 2020, ale kvůli covidové pandemii se zatím dočkal jen minima živých provedení.
„Celý život jsem strávila v kapelách, ale vždycky jsem chtěla zkusit hrát sama,“ říkala v začátcích Insect Ark, ke kterým se teď vrací, Dana Schechter: „Když se naskytla příležitost hrát jako Insect Ark, neváhala jsem. Být sama na pódiu je osvobuzující, ale když nastanou problémy, nemám se o koho opřít.“ Poslední dvě desky projektu („Marrow Hymns“ a „The Vanishing“) vyšly ovšem na labelu Profound Lore jako duo: Dana ke své charakteristicky znějící baskytaře přibrala ještě bubeníka. Na krátkém zářijovém turné k „Future Fossils“, které zasáhne i Česko, se k tomuto konceptu vrací.
A pokud jde o „celý život v kapelách,“ Dana Schechter rozhodně nepřehání. V současnosti je členkou aktuální sestavy Swans, s Michaelem Girou hrála už i v Angels Of Light. Kromě Bee and Flower (jejichž debut vyšel na Neurot Records) ale spolupracovala i s Wrekmeister Harmonies, Arabrot, Botanica, Gnod, American Musicc Club, Oranssi Pazuzu, Locrian a mnoha dalšími.
Insect Ark nicméně slouží coby základna; místo, z nějž se šíří temné vibrace. Cáry zneklidňujících zvuků, které se líně převalují přes jednotlivé skladby, jsou spojeny pevnou rytmickou strukturou z chladně znějících bicích a nekompromisních basových linek. Zpěvu netřeba, slova i hlas jsou zbytečné – všechno řekne tíživá atmosféra. „Zvuk Insect Ark vychází přímo ze mě a snažím se ho upravovat co nejméně,“ vysvětluje Dana. „Zjistila jsem, že nepotřebuju ani zpívat, hudba se o sebe postará sama.“