Silver Rocket

Andrew Broder + Crescent Moon

Aran 22. 9. 2015

Dneska jsem konečně přišel na to, proč mě k sobě tohle album od první - ale fakt od první - sekundy přitáhlo jak magnet. Jedno slovo: MICHLE. Ne moc známá a ničím extra zajímavá čtvrť v Praze, můj domov. Michle není úplně špinavá stoka, ale nejsou to ani Vinohrady nebo Dejvice. Taková obyčejná periferie překvapivě blízko centra – na několika místech se tam takřka hmatatelně zastavil čas (ovane tě chladnej proud vzduchu, když tím místem projdeš). A muzika, kterou spolu letos udělali Andrew BroderCrescent Moon, má neskutečně michelskou atmosféru.

Podchody, koryto Botiče, viadukty, naprosto bizarní prvorepublikovej feeling u Bohdalce, garáže, špinavý parky... Je to VŠECHNO tady. Andrewa Brodera možná znáte z Fog (nějaký desky na Ninja Tune) a Crescent Moon je už od dob Oddjobs neoddiskutovatelnej génius (navíc poslední deska Kill The Vultures je kurva už 6 let stará!): to, co spolu nahráli, je soustředěný, strohý a VELMI sugestivní. Na rozdíl od spousty současnýho nezávislýho rapu je Broderova produkce totálně střídmá a „černobílá“, což dokonale doplňuje Crescent Moon, kterej ostatně taky nikdy nebyl žádnej velkej exhibicionista. V nejlepším slova smyslu monotónní zvukový obrazce a textový linky, který jako by vedly po ulicích, který znám fakt od dětství. I když vám ale třeba Michle ani Nusle nic neříkají, věřím, že si tady najdete vlastní dávný kódy, který neosloví nikoho jinýho, než právě vás.

Miluju, když se někdo dokáže v hudbě vyjádřit s naprostým minimem prostředků – zvukovejch i textovejch. Když někdo dokáže vysvětlit pohyb hvězd s metronomem a tamburínou. Oslavit lásku a život jednou kytarovou vazbou. Nebo popsat TEP nevýznamný, špinavý části města jednoduchým beatem a pár slovama. Andrew BroderCrescent Moon to fantasticky dokázali. Netuším, nakolik je tenhle projekt dlouhodobej (Kill The Vultures mají vydávat nový album), ale tohle je MOCNÝ!

Desku je možný poslechnout TADY