Silver Rocket

Coal Train: Česko je trochu jako sever Anglie

Aran 14. 4. 2011

Richard Amundsen je skvělej muzikant a ještě lepší chlápek. V This Aint Vegas hrál na kytaru a zpíval doprovodnej vokál, v Coal Train „povýšil“ na hlavního zpěváka. Jeho charakteristický kytarový linky ale ve zvuku kapely září dál. Richard má taky klasickej anglickej přízvuk fotbalovýho chuligána – po tom všem americkým akcentu, na kterej je člověk zvyklej, je to příjemný osvěžení.

Hele, první otázka není nijak originální, ale zajímá asi všechny: co se stalo s This Aint Vegas?
"Po tom turné v roce 2007, kdy jsme hráli spoustu koncertů v Česku, nám to všechno šlo úplně skvěle. Vydali jsme sedmipalec „Short Term Long Term“ a na koncerty chodilo fakt dost lidí. Ale pomalu nám docházelo, že jsme na turné víc, než jsme si mohli dovolit. Víš sám, že jsme DIY kapela a že jsme si nikdy nemohli ani zkusit živit se jen muzikou. A to jsme jednou byli na turné i šest měsíců… Museli jsme něco začít dělat se svejma životama a náš zpěvák Adam ztratil zájem o živý hraní, takže jsme se rozhodli dát kapelu k ledu. Poslední koncert jsme hráli v květnu 2008 na velkým festivalu v Newcastlu před několika tisícovkama lidí. Bylo to fajn."

Neměli jste nutkání pokračovat jako This Aint Vegas – jen bez Adama? Přece jen, udělali jste si docela jméno, a zbytek kapely přece chtěl hrát, ne?
"Nebylo by to správný. Adam byl důležitou součástí This Aint Vegas a je to pořád můj velkej kámoš. Na turné na něj bylo spolehnutí a je s ním sranda. Co se týká muziky, určitě jsme mohli hrát dál jako This Aint Vegas a já bych zpíval. Ale nebylo by to správný. Rozhodli jsme se začít znova, protože jsme cejtili, že čím dál tím víc inklinujeme k řekněme tradičnějším písničkám jako „Carry You On My Shoulders“ nebo „Short Term Long Term“. Taky jsme začali poslouchat trochu jinou hudbu."

Jakou?
"O něco míň punk rocku než dřív. Možná pozdě, ale přece jsem objevil Wilco, Bruce Springsteena, The Band, Red House Painters, Jima O´Rourkeho…"

A název Coal Train? Co symbolizuje?
"Na severu Anglie se dlouho dařilo hutnickýmu průmyslu, ale v 80. letech vláda zavřela spoustu dolů a hodně lidí v Sunderlandu tak přišla o práci. Na celej region to mělo obrovskej vliv – a dodnes má. „Coal“ v názvu symbolizuje důležitou součást toho, odkud pocházíme. A „train“ je o cestě někam pryč, na nový místa…"

Když se řekne „sever Anglie“, vybaví se mi film Billy Elliot…
"To je ale úplně přesný! Billy Elliot byl natáčenej v Durhamu, což je kousek od Sunderlandu. Přesně v tomhle prostředí žijeme."

 …a ještě si vybavím Morrisseyho.
"The Smiths byli z Manchesteru, což je pro lidi z Londýna a z jihu Anglie „sever“. Ale my ze severovýchodu to cejtíme jinak. MY jsme ten pravej „sever“, ne Manchester."

DIY / indie scéna na severu Anglie mě vždycky bavila. Byli tam Jealous Records, That Fucking Tank, spousta dobrejch kapel… Jak to vypadá dneska?
"Pořád to funguje! Jealous Records to sice zabalili, ale máme tu pořád dost malejch labelů a dobrejch kapel. Field Music, Quack Quack, B>E>A>K, Pulled Apart by Horses, Hot Club De Paris, The Futureheads… a samozřejmě That Fucking Tank!"

Super. Hele – a co to piano, co máte teďka?
"Haha, já jsem z toho nadšenej! Hraje na něj náš dobrej kámoš John Beattie, co zároveň hraje v B>E>A>K. Je to strašně dobrej muzikant, což nemusí bejt nutně dobrá věc, ale s Johnem to funguje. Drží se v pozadí a přidává do skladeb další melodický linky."

Další novinka: s Coal Train taky děláte moc hezký videa, zatímco s This Aint Vegas jste – pokud vím – neměli ani jedno…
"Když jsme hráli s TAV, tak bylo mnohem složitější udělat dobrý video. Teď jsou všechny technologie tak dostupný, že jsme si mohli dovolit udělat levně pár dobrejch videí. Pomáhá nám s tím chlapík jménem Michael Gardiner. Je to super kameraman a my si to pak celý sestříháme."

Musím se přiznat, že se mi líbí, jak hraješ na kytaru. Tvůj styl poznám po několika vteřinách. Máš nějaký oblíbený kytaristy?
"Díky moc! Snažím se, haha… Fakt mám rád, jak hraje Wilco Johnson z Dr. Feelgood, Andy Gill z Gang of Four, Steve Albini, Mark Kozelek a Nels Cline!"

Vím, že je debilní vysvětlovat vlastní texty, ale o čem je „Carry You On My Shoulders“? Dost mě to oslovilo…
"No, tahle věc je o úmrtí v rodině a o ztrátě blízkýho přítele. Snažil jsem se napsat něco, co by nějak popsalo a oslavilo život toho člověka… A taky jak bych rád změnil nějaký věci, který se bohužel staly."

Poslední otázka. Máš tušení, proč vás v Česku poslouchá docela dost lidí?
"Hele já nevím, ale máme to u vás opravdu rádi. Zdá se mi, že Češi jsou milý a upřímný lidi a v tomhle máte hodně společnýho s povahou lidí na severu Anglie. Tam jsou přesně takový lidi!"

Tak jo, díky, uvidíme se za chvíli.
"My děkujeme! Strašně se těšíme!"

19. dubna – Praha, Klub 007
20. dubna – Kolín, Holubník
21. dubna – Jindřichův Hradec, Bar 69
22. dubna – Strakonice, Habeš
23. dubna – Kopřivnice, Kongo
24. dubna – Brno, Vegalite