Silver Rocket

Imaad Wasif - The Voidist

Aran 15. 9. 2010

Imaad Wasif má zvláštní a – přiznám se – dost matoucí hudební životopis. Coby bejvalýmu členovi Folk Implosion a kámošovi Lou Barlowa se mu samozřejmě otevřela cesta na Kill Rock Stars, kde v roce 2006 vydal svůj debut. Jenže loňská deska „The Voidist“ vyšla pro změnu na TeePee Records a bubnuje na ní mimo jiné Dale Crover z Melvins... Tak co s tím? Je to něžnej folkař, nebo špinavej pivař? Přidejte k tomu ještě fakt, že na Wasifa nedá dopustit pražská pobočka Turbojugend – a máte dokonalej zmatek.

Pravda je taková, že Imaad Wasif kombinuje obě polohy tak elegantně a přirozeně jako málokdo. Na „The Voidist“ jsou jak mohutný hard rockový kila, tak křehký skladby, kde zvoní akustický kytary. A v takový momenty se, dámy a pánové, vracíme do zlatejch šedesátejch, kde by pan Wasif se svojí vizáží a se svým talentem bezpochyby okouzlil/oslovil/doplňte si sami víc groupies, než Mick Jagger a Jim Morrsion dohromady.

Když tak o tom přemejšlím, „The Voidist“ mi ze všeho nejvíc připomíná Led Zeppelin. Je to podobně majestátní, sebevědomej a silnej zvuk, kterej ale zároveň ctí celek a nesklouzává k onanii. No a ty melodie? Ty jsou prostě božský. Ne že bych to chtěl srovnávat s Beatles – chraň bůh! – ale je v tom cejtit podobná lehkost a zároveň chuť k experimentům jako na „Revolver“ nebo „Rubber Soul“. Některý lidi prostě sypou geniální melodie z rukávu a ani si to neuvědomujou, zatímco my ostatní se musíme smířit s tím, že nám v tomhle ohledu prostě není dáno.

Docela jsem zvědavej, jak bude znít Imaad Wasif naživo (22. září na 007), protože by to mohl bejt zajímavej koncert. Hlasitej i tichej. „The Voidist“ je každopádně opojná záležitost.

www.myspace.com/imaadw