Silver Rocket

PART CHIMP (odposlechnuto u piva)

Töhötöm 21. 9. 2018

P: Tyvole, tak jsem slyšel ty nový Part Chimp. Jako mě až SERE, jak je to hrozně dobrý. Víš, kde jsem tuhle desku slyšel poprvý? V Jámoru. Pustil to na těch svejch kouzelnejch bednách (kde zněj dobře i všechny ty tvoje debilní kapely), jen tam stál a culil se – začalo to piánem a pak prásk, takovej nástup a zvuk, že jsme skoro nebyli mocný slova. Ty vole! A pak použil slovo „pompézní“, chápeš to? Samosebou v pozitivním smyslu. Hele, tys měl období, kdy si v Londýně předstíral, že jsi Angličan a že tam kopeš tunely pro nový metro, tak to budeš vědět: je v týhle kapele přítomnej ten „monty python styl“? Já nevim proč, ale cejtim to tam, jak by jinak mohli pojmenovat song Mapoleon, žejo.

T: Neser mi. Nepředstíral jsem, ze jsem Angličan. Lidi, který tehdy dělali manuální práce v Londýně, nebyli Angličani, ani jeden tam nebyl. Byli to hlavně Irové, Kanaďani, pár Australanů a někdo u jižní Afriky. Čili mladí muži z kolonií. (---nesrozumitelný hrdelní zvuk---) Ale jinak vím asi co myslíš, a ten humor tam zřejmě je, ale jen trochu – a to je klíčový. Jsou proste chytrý a mají vkus, a rozuměj podstatě rocknrollu. Pompézní je asi trefný. Máš nějaký top dvě tři písničky od nich? Jedna moje je rozhodně Hello Bastards. Ani nevim, jak to popsat, ale nejsem schopný být při ní v klidu, začínám rychle hledat nejbližší posilovnu nebo strom a sekyru.

P: No tak to pochopitelně. U mě se teda hned první dvě věci z nový desky zařadily úplně nahoru v pořadí libosti, ale úplně nejvíc času jsem v životě trávil s jinou písničkou z I Am Come: Punishment Ride. Dlouho jsem měl pocit, že bez deseti poslechů za sebou nebudu vůbec fungovat. Hello Bastards je ale samosebou taky dobrý, tomu rozumím. Jen teda my tady místo stromu a sekery hledáme popelnici, která by se dala nakopnout.

T: Ajajaj, úplně jsem na Punishment Ride zapomněl, celá ta deska je neskutečná.

 (---cinkot sklenic a nesrozumitelné chroptění---)

P: Mně naprosto fascinuje, jak oni teda vypadaj, musim říct. Jak se jmenuje ten druhej kytarista, ne ten Tim... ten mohutnej chlap. To je génius.

T: Iain. Člověk, kterýho chce každej mít za strejdu. Strašně přijemnej, milej, mirnej a plachej chlapík. Miluje rocknroll. Rád bych natočil debatu s ním a s Bugrrem o hudební filozofii a prodal ji BBC. Neverbální stránka kapely je důležitá. Kluci stárnou s grácií. Vidět po letech Jona šedivýho mě docela zaskočilo, to musí strašně mrzet vás všechny z těch kapel, co nemáte šedivý vlasy. Jste strašně pozadu v některejch aspektech, ale jednou se dočkáte – stalo se to i Paulovi McCartneymu před pár tejdnama. Bavil jsi se s nima, když tady byli naposled?

P: Iain, jasně... hele, nebavil, víš, že se ostýchám. Stárnout s grácií, to je samosebou klíčová schopnost – vyzkoušel jsi mimochodem tu novou barvu, jak jsem ti doporučoval? Dělá fakt parádní falešný šediny, vypadá to strašně přirozeně a interesantně...

(---dlouhá irelevantní pasáž vynechána---)

T: Když dorazili na Sedmičku, Tim a Iain se mě zeptali, jestli můžeme mluvit spolu v soukromí, vypadali vážně, nechápal jsem, o co jde, potřebujou nějaký drogy? Šli jsme do kouta, kde nás nikdo nemohl slyšet, a Tim říkal, „you see, there is something we are quite concerned about, we have a tendency to play rather loud... is that possible?“ Prý večer předtím v Polsku to byl obrovskej problém. Jestli si to dobře pamatuju, ani nedohráli.

P: No ty vole, borci. Jinak 30 billion people je taky můj oblíbenej song. Viděl jsi na internetu takový to jejich „gear runthrough“? Nebo nejsi dneska připravenej bavit se o aparátu?

T: To rozhodně nejsem. Ale v tomhle je možná klíč k pochopeni Part Chimp: hlasitost. Říká to hodně kapel, ale Part Chimp jsou fakt především o tom. A nejlepší věc pro nás je, že budou hrát na Sedmičce a zvučí Kuře, kterej je schopnej s tím pracovat. Na internetu je spousta klipů, kde hrajou naživo, a ten zpěv neni vůbec slyšet, je to celý vlastně instrumentální, i když vidíš, jak Tim zpívá… Tohle na Sedmičce nehrozí a myslim si, ze právě tenhle klub je jedno z nejlepších míst na světě pro tuhle kapelu. 30 billion people je pro mě spíš slabší, ale Seedsy – to je ono. Má (podobně jako Hello Bastards) takovej stupidní riff, a ten vokál nad tím prostě říká: JE MI TO VOLE JEDNO, VŠECHNO, CO DĚLÁŠ, JE NA HOVNO, JÁ JSEM V TOMHLE MOMENTĚ HVĚZDA A MIMOCHODEM MÁM TĚ RÁD, POJĎ NA PIVO! Ty riffy jsou tak nestydatý, jestli tohle je to správný slovo, kdybychom je hráli my, bylo by to trapný, od nich je to LEGENDÁRNÍ.

P: Seedsy, no jistě!!! Myslim, že to správný slovo pro ten riff je NESTOUDNÝ.

T: Tak na to se nestoudně napijem.

(---cinkot skla, nesrozumitelné zvuky a zurčení---)

P: Tomuhle tady říkaj slivovice? To je taky nestoudný. Hele, tohle je dost pozoruhodný: deska IV začíná songem Namekuji, I Am Come zase Bakahatsu... nedávno mi to nedalo a začal jsem zkoumat, co to je za slova. Je to japonsky. Těžko říct proč, asi za to může nemírná konzumace suši nebo nemírná konzumace piva v tom jejich Camberwellu, nebo jak se ta čtvrť jmenuje. Ale víš, co to znamená? Ne, odlož telefon, nic nehledej, zkus to prostě uhodnout.

T: Znám jen jedno japonský slovo. V devátý třídě jsme měli spolužáka na výměnu z Japonska, hodně jsme si ho oblíbili, protože skoro neuměl anglicky a hlavně se smál jako blázen. Snažili jsme ho furt rozesmívat, abysme slyšeli ten smích. Nutili jsme ho, aby nás něco naučil japonsky, a úplně nejlíp to fungovalo, když jsme šikanovali učitelku francouzštiny. V Japonsku nevěděj, co to je, šikanovat učitele – a on nás naučil slovo „baka“, což – jestli si nepletu – znamená „blázen“. Pak stačilo, když jsme mu řekli: „Hey, Hiroto, professor Lewinsky? She's totally baka!“ A byla tu exploze smíchu, my byli nadšený a on měl velký průser. Takže nevim, Bakahatsu = bláznivý kůň?

P: Čeče, ne, ale teď jsi to slovo zrovna řekl: „exploze“ – to je celkem předvídatelný, u týhle kapely. To druhý je větší oříšek: Namekuji?

T: Namekuji není česky? Ale „baka“ znamená „dement“, ne?

P: Hele, já nemluvim japonsky, tak nemám tušení, co je to „baka“, podle mě to musí bejt něco jako kokot. Naměkuji se řiká jen na Moravě. V Japonsku to normálně znamená plž. Slimák, šnek, plž. A vedle plže je vždycky mlž, takže je jasný, proč se druhá věc jmenuje Mapoleon.

T: Hele, budeš mi to muset asi vysvětlit jinak, vůbec nevim, o čem mluvíš. Jako že Napoleon byl pomalý?

(--- zbytek rozhovoru nesrozumitelný---)

Part Chimp + Or, neděle 30. září 2018, klub 007 Strahov