Silver Rocket

Man Forever (USA) + Tigue (USA) + Lionel Dixit - 17. května 2017 - Underdogs' - Praha - Smíchov

ÚV SRR 3. 5. 2017

S kapelou Oneida spjatí Man Forever míří poprvé do Prahy

Plakát Na po všech stránkách nabitém albu se představují také Laurie Anderson či Yo La Tengo. Man Forever v Praze zahájí evropské turné.

Nová nahrávka kolektivního projektu Johna Colpittse Man Forever dostala jméno Play What They Want a představuje svého autora coby všestranného a obratného skladatele. Je totiž zároveň jak jeho nejpřístupnější nahrávkou, tak i nahrávkou, na které ohýbá žánry a vpouští se do vod pro jeho tvorbu zatím nepoznaných.

John Colpitts je českému publiku primárně známý coby bubeník Kid Millions z legendární experimentální rockové kapely Oneida (Creepy Teepee 2009 a Praha 2013). Ta už téměř po dvě dekády funguje rozkročená kdesi mezi výjimečně dobrým alternativním rockem a spolkem s velmi extrémní potřebou experimentovat a kolaborovat. Nejiná je i povaha projektu Man Forever, který slouží jako Colpittsův ventil pro jeho mantrické bubenické kompozice.

Koncertní podobu Man Forever by šlo nejlépe zaškatulkovat coby novodobý trance vycházející z newyorského experimentálního jazzu. Colpitts se orientuje na dramatickou repetitivní hru na bicí, na ní se vrství další perkuse, k nim se pak přidávají monotónní basové a syntezátorové rytmy. Colpitts o své hudbě často mluví o hypnotickém a uvolňujícím zážitku jak pro hráče samotné, tak i pro publikum.

Perfektním příkladem katarze, které může posluchač dosáhnout, je třeba nahrávka Ryonen, kterou Colpitts nahrál s newyorským perkusivním souborem So Percussion, anebo kazetový záznam Live at The Pilot Light, který vyšel v roce 2014 na české značce Stoned to Death. Nával opakujících se rychlých rytmů uvolňuje mysl, v leckterém případě i tělo, a vyhání splíny a démony. Pokud je někdy vhodná příležitost k tomu, abychom se bavili o meditativní hudbě s přidanou hodnotou, tak je to právě teď.

Nová nahrávka Man Forever si bere k srdci původní myšlenku, rozšiřuje ji ovšem o popový prvek. Colpitts zde kolaboruje s řadou newyorských umělců, jako jsou Yo La Tengo anebo Laurie Anderson, a zatímco na povrchu bublá písňová forma, vespod je poháněna nezkrotnou rytmikou, tak jak jsme dobře zvyklí u předchozích instalací Man Forever.

Colpitts v Praze zahájí své evropské turné a pro Man Forever půjde o českou premiéru (sluší se ještě dodat, že před třemi lety se přes Čechy prohnal se svým vedlejším projektem People of the North, což je mírně osekaná a značně radikální variace kapely Oneida).

Před hlavními hvězdami vystoupí newyorská bubenická paráda Tigue a pardubické duo Lionel Dixit, které funguje na pomezí podvratné taneční hudby a free improv noisu.

O den později zahrají Man Forever také v Pardubicích.

Man Forever ( USA ) + Tigue ( USA ) + Lionel Dixit
17. května 2017, 19.30
Underdogs', Praha – Smíchov

PŘEDPRODEJ http://goout.net/cs/listky/man-forever+tigue+lionel-dixit/aseb/

Koncert pořádá Jednota ve složení ][, Cáry mlhy, Letmo, Naše koncerty a Stoned to Death.

http://www.facebook.com/manforeverUSA/
http://tiguemusic.com/
http://bandzone.cz/lioneldixit