Silver Rocket

Staří mistři - Crain

Pedro 21. 7. 2011

Hele, já jsem tady de facto zelenáč. Tenhle článek není určenej zasloužilejm celebritám scény a pamětníkům, který viděli Pink Floyd ještě se Sydem Barrettem. Jde o to, že je tady evidentně pár bláznů, který ačkoli nemohli zažít první půlku 90. let, milujou všecko z týhle doby, co vyšlo na AmRepu, Touch and Go apod. Je ale pár kapel, který můžou proklouznout, protože nepodepsali smlouvu na podobný značce. Namátkou: Bastro, Bitch Magnet, Johnboy a právě Crain.

Crain jsou z Louiseville (dnes město, kde vládnou Young Widows, Coliseum, Lords). Světe div se, ale v době, kdy začínali místní hrdinové Metroschifter, měli už Crain „po sezóně“. Kluci se sešli už v kapele Cerebellum, která měla svoji derniéru v létě 1989. Hráli takovej ten hopsasa hardcore jako (co já vim) Squirrel Bait. Jejich album loni vyšlo v reedenici na Noise Pollution Records. Ale to jsme odbočili...
Crain nahráli dvě epochální desky Speed (1992, reedice 2005 na Temporary Residence) a Heather (1994). Obě nahrával Steve Albini, ale bohužel si kapelu nikdy nevzali pod křídla lidi z Touch and Go nebo AmRepu. Holt lokální patrioti... Celou dobu se kapelu snažil udržet v chodu Jon Cook, kterej (chudák) časem hrál v kapele na vše včetně bicích. Nakonec se kapela rozpadla. Zbylo pár sedmipalců, vzpomínky na společný koncerty s The Jesus Lizard, Unwound, Jawbox, Circus Lupus a pár die hard fans. Lidi z kapely se rozešli do Shipping News, Parlour, For Carnation nebo se nad nima zavřely vody.
Důležitý ale jsou ty dvě desky! Hele, já miluju Tar... a tohle prostě jsou Tar z Louiseville. Fakt! Včetně toho vývoje. Speed to je obdoba Handsome a Roundhouse (rychlý a svižný) a Heather zas těch nemocnejch, pomalejch alb jako Toast a Over and Out. Znáte takový to Mohrovo nezřetelný mumlání, který přejde v řev, kde je slyšet všechna ta frustrace z nesplněnejch snů? Přesně takle to umí už jen Jon Cook z Crain. Ale najdete tam i jiný vlivy „Kneel“ (chvílema jak Slint), „Foot Sanding“ (sekaný, kovový riffy jak Helmet), nebo „Save Me Your Head“ (kopance jak od Hammerhead). Tohle ovšem není kopírka! Je to čistý, původní, upřímný, pravdivý.
Poslední dobou je mnoho kapel, který tu a tam zahrajou vzpomínkovou show. The Jesus Lizard jeli malou šňůru. Hammerhead a Janitor Joe se scházej na různejch AmRep Anniversary akcích apod. Na fóru Electrical Audio se teď ale nejvíc řeší návrat Tar a právě Crain. Hele tohle asi neseženete, (pokud nejste z Louiseville, kde si koupíte desku v bazaru za 1 dolar) takže stahujte. Je to povolený.